Çin’de ortaya çıkan koronavirüs nedeniyle çeşitli önlemlerteknoloji şirketleri, çalışanlarınbir kısmının evden çalışmasınaverdi.

Örneğin Facebook, Twitter ve YouTube, bu hafta binlerce içerik moderatörünün eve gönderildiğini açıkladı. Ancak bu durum, platformdaki içerik kontrollerini tamamen bilgisayar vezekaların eline bıraktı.

Aslında bu yeni birdeğil. Geçtiğimiz yıllarda birçok sosyal medya sitesindeki kullanıcı paylaşımlarınızekaediyor ve zararlı gönderileri tespit ederek otomatik olarak sistemden kaldırıyordu.

YAPAY ZEKA KANDIRILDI

Ancak şirketlerin kullandığızeka, ABD başkanlık seçimleriolmak üzrre birçok konuda kandırıldı vehaberler platformlarda yayılmaya başladı. Bunun üzerine olaya el atan Facebook ve Twitter gibi platformlar, içerik kontrolü içinzeka kullanmaktan vazgeçti ve bu iş için binlerce insanı işe aldı.

KORONAVİRÜS NEDENİYLE YAPAY ZEKA YENİDEN DEVREDE

Koronavirüs nedeniyle binlerce sosyal medya çalışanının eve kapanması, içerik kontrolünün yenidenzekaya emanet edilmesineoldu. Ancak geçtiğimiz yıllardazekanın yaptığı hatalar yeniden tekrarlanmaya başladı.

Sıradaki Haberi Oku  Ankarada köpekleri öldürüp çuvallara koydular

FACEBOOK SINIFTA KALDI

Örneğin içerik kontrolunüzekaya devreden Facebook, geçtiğimiz günlerde koronavirüs ile ilgili yalan haberlerin yanında, güvenilir kaynaklardan gelen ve toplumu bilgilendiren doğru haberleri de otomatik olarak kaldırdı.

Ayrıcazekanın kontrolü ele alması nedeniyle,niyetli kişiler yalan haberleri de kolaylıkla yaymaya başladı.

Uzmanlara göre bu durum, sosyal medya sitelerinin birkaçgeriye gitmesineoldu.

Instagram: @eshteknoloji

You may also like

içerik nedir? Ucuz Oyun Aşk Büyüsü medyum 1xbet