Genel, Moda, Sağlık

Hindistan Cevizi Yağı ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Hindistan cevizi yağı cilt için nasıl kullanılır sorusu çok sık karşılaşılan sorulardan bir tanesidir. Hindistan cevizi yağı çok yararlı ve özel bir bitkisel yağdır, bu Hindistan yağını özel kılan özelliği ise içerdiği yağ asitleridir, içinde çeşit çeşit asit bulunmaktadır. İçlerinde en çok bulunan asit türü laurik asididir. Laurik asidi saç kırılmalarını azalttığı gibi saç köklerini koruyarak saçın genel görünümüne katkıda bulunmaktadır.

Hindistan cevizi yağını saça maşaj yaparak uygulamak derinin nemlenmesine katkı sağlar. Ayrıca saç derisini yumuşatır ve saç diplerinde kan dolaşımını arttırır. Kan dolaşımının artması saç köklerine daha fazla oksijen taşınmasını ve saçların beslenmesini sağlar. Özellikle saçlarınızı banyo sırasında şampuanladıktan hemen sonra bakım kremi içine Hindistan cevizi yağı damlatarak saçınızın derisinin nem oranını artırırsınız.  Bunu her banyo sırasında yaparsanız saç diplerinizin nem kapasitesinde artış olduğunu görebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Kuru Saçlar için İdeal

Çok fazla kuruyan, döküntüler oluşan bir saç dersine sahipseniz saçlarınız zamanla zayıflar ve dökülmeye başlar. Saçların dökülme sebebi olarak kuru saç dipleri gösterilebilir. Bunun yaşanmaması için saç diplerinizi nemli tutmanız gerekmektedir. Günde birkaç defa saç diplerine nemlendirici kremler uygulayabilirsiniz. Saç derisinin kuru olması saçlarınızın dökülmesine tek sebep olan sorun değildir. Saçlarınız kötü beslenme, yetersiz vitamin ve mineral alımıyla alakalı olarak da dökülür. Yani saç derinizi nemli tutmak kadar saçınız için aldığınız vitaminler de önemlidir. Hindistan cevizi yağını saç derinize mesaj yaparak uygularsanız yağın içinde bulunan E ve K vitaminleriyle beslemiş olursunuz. Ayrıca Hindistan yağı cevizi demir minerali yönünden de oldukça zengindir. Bu yüzden hindistan cevizi yağı ve Hindistan yağı özü, saç kremleri, cilt bakım yağları gibi çeşitli ürünlerin içerisinde ve şampuanlarda ve benzeri diğer ürünlerde de sıkça kullanılır.

Sıradaki Haberi Oku  İstanbul Boğazı'nda yelkenli şöleni

Kuru saçlar ve kuru saç dipleriniz için maske hazırlıyorsanız ana madde olarak hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz. Saçlarınızı dipten tepeye eksiksiz bir şekilde beslemek istiyorsanız aşağıdaki formülü de deneyebilirsiniz.

 • 100 ml hindistan cevizi yağı
 • 30 ml argan yağı
 • 10 ml e vitamini

3 madde iyice karıştırılır, maske kıvamına gelen kadar devam edilir. Maske kıvamına geldikten sonra saç diplerinize uygulamanız ve 15 dakika sonra yıkamanız yeterli olacaktır. Daha ilk kullanımda etkinin farkına varacaksınız.

Ayrıca hisndistan cevizi yağı kullanarak aşağıdaki yararları görmeniz mümkündür.

 • Saç derisini temizler
 • Saç derisini nemlendirir
 • Saç köklerini besler ve güçlendirir
 • Saç uçlarındaki kırıkların azalmasına yardım eder.
 • Saç tellerinizin daha kalın görünmesini sağlar.
 • Saçın doğal yağı olarak işlev görür, erken yağlanmasını engeller.
Sıradaki Haberi Oku  Uykusuzluğun en büyük nedeni LED ekranlar

Boyalı Saçlara Hindistan Cevizi Yağı Uygulamak

Hindistan cevizi yağı özellikle bitkisel olarak çok faydalı bir yağdır. Hindistan cevizi yağı yeni boyanmış, kurumuş ve canlılığını yitirmiş saçlara en iyi gelen yağdır. Yukarıda verdiğimiz tarifteki gibi  Hindistan cevizi yağı karışımını saçlarınıza uyguladıktan sonra bir bone ile sabaha kadar saçınızda bekleterek boyalı saçlarınızın beslenmesini sağlayabilirsiniz. Bunu deneyen bir çok saç sorunları yaşayan kadınlar problemlerinin çoğunun azaldığını bildirmektedir. Hindistan cevizi yağını boyalı saçlarda kullanırken shea butter yağı ile de karıştırarak kullanabilirsiniz. Shea yağı ve Hindistan cevizi yağını 10ml olarak karıştırıp saç diplerinize uygulayıp 6-7 saat başınızda bone ile tutmanız ve sonrasında yıkamanız yetecektir. Bu karışım saçlarınızı yaz aylarında çok daha fazla koruyacaktır.

Hindistan Cevizi Yağlı Saç Maskesi Tarifi

 • Bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
 • Bir çay kaşığı Pirinç kepeği yağı
 • Bir yemek kaşığı saç kremi
 • 10 ml e vitamini

Tarif

Katı haldeki hindistan cevizi yağını, sıcağa dayanıklı bir kaba dökün ve eritin, eriyen hindistan cevizi yağına, bir çay kaşığı kadar pirinç kepeği yağını ekleyin. Kıvama gelene kadar karıştırın. Karışımın soğuması için bekleyin. Hindistan cevizi yağı ve pirinç kepeği özlü karışımınız soğuduğunda e vitamini ekleyip biraz daha karıştırın. Son olarak bir yemek kaşığı normal saç bakım kremini ilave edin.

Sıradaki Haberi Oku  Kumaş Boyası ve Kumaş Boyama Teknikleri

Yağlar tam olarak donmadan bu karışımı saçlarınıza v saç diplerinize mesaj yaparak uygulayın. Saçlarınızı, saç bonesi, havuz bonesi ya da evinizde bulunan streç filmle hava almayacak şekilde kapatın. Kapa yaptıktan sonra kafanızı da sıcak havluya sarın ki karışım saçlarınızda donmasın. Karışımı hazırlarken, kafanızı saracağınız havluyu sıcak su ile ıslattıktan sonra suyunu sıkıp kafanıza koyabilirsiniz. Yarım saat kadar bekledikten sonra saçlarınızı açın ve bol su ile iyice yıkayın.

Sedefli Saçlar için Hindistan Cevizi Yağı ile Bakım

Sedef gibi saç derisinde kuruma ve kabuklanma yaşıyorsanız hindistan cevizi yağı ile yapacağınız maskeler ve bakımlar saçınızı nemlendirecek, sizi oldukça fazla rahatlatacaktır. Sedef hastalığının bir ilacı ve tedavisi olmadığı için aşağıda vereceğimiz karışım ile saç diplerinizi rahatlatabilirsiniz

 • 50 ml hindistan cevizi yağı
 • 50 ml shea butter
 • 30 ml jojoba yağı
 • 10 ml e vitamini
 • 10 ml çay ağacı

Bu yağları karıştırarak sedefli saç derisi için rahatlatıcı etkisi olan bir merhem elde edebilirsiniz. Bu yağ karışımını banyodan önce sedefli bölgelere uygulayarak bir süre bekletin. Duştan sonra o bölgeye b-5 vitamini sürebilirsiniz. Bu uygulamalar sedefli bölgedeki problemi oldukça azaltacaktır.

Kaynak: https://kozmetrik.com/