Gebelik kadınlar ve aileler için oldukça önemli ve özel dönemlerden biridir. Bu dönemde her ayrıntıya önem verir her ayrıntıyı özenle incelerler. Bu ayrıntılardan birisi de doğum tarihinin hangi aya hangi güne denk geleceği ile ilgilidir. Gebelik hesaplaması yapılacağı zaman baz alınan 2 unsur söz konusudur. Bunlardan biri ve en belirleyici olanı ise son adet tarihine göre gebelik hesaplama yöntemidir.

Gebelik hesaplamasını düzgün yapmanız pek çok açıdan önem arz eder. Çünkü bazı haftalarda yapılması gereken testler diğerlerine oranla daha önemli olan doktor kontrollerinin olduğu haftalar NST’ye girmeniz gereken haftalar ya da çalışıyor iseniz çalışabilir ya da çalışamaz raporu almanız gereken haftalar olacağı için gebelik hesaplama önem arz eder.

Sıradaki Haberi Oku  Eski eşi ile baldızını öldüren caniye indirim yok

Gebe Kalma Tarihini Hesaplama Nedir?

Adet döngüsünün düzenli olması halinde bu yöntem ile hesapladığınız gebelik tarihiniz doğru sonuç verecektir. Adet tarihi düzenli bir döngünüz var ise son adet görme tarihinizin ilk gününü baz alarak 40 hafta sayabilirsiniz. Zaten ertesi ay o tarihte adet görmeyip geciktiğinizde gebelik testi yapıp gebe olduğunuzu anlayacak ve doktora gittiğinizde doktor size öncelikle en son adet görme tarihinizi soracaktır.

https://www.mutluhamile.com/k/hamilelikte-saglik/

Bazı durumlarda ise gebe kalma tarihini hesaplarken son adet görme tarihine göre hesaplama yapmak doğru sonuç vermeyebilir. Çünkü bazı kadınlar düzenli bir adet döngüsüne sahip olmadığı için son adet görme tarihine göre hesaplama yaptıkları zaman bebek haftasından büyük ya da küçükmüş gibi görünebilir. Hatta bu tarz durumlarda doktorunuzun size soracağı ilk soru adet döngünüz düzenli mi olacaktır.

Sıradaki Haberi Oku  skrotbiler

Gebelik Tarihini Doğru Hesaplamak Neden Önemlidir?

Tüm hesaplamalar doğru gitse dahi bazı durumlarda bir iki hafta erken ya da geç doğum yapmanız sizi endişelendirmesin. Çünkü bebeğinizin bir sağlık sorunu olmadığı müddetçe bu çok fazla önem arz eden bir problem olmayacaktır.

Kendi hesaplamalarınızın dışında doktorunuz da bebeğinizin kaç haftalık olduğunu vücut kafa ve boy ölçülerine bakarak hesaplayabilmektedir. Bu son adet tarihine göre daha kesin bir sonuç verse de işinin ehli olan doktorlar bu konuda nokta atışı yapma ihtimaline sahiptir.

Kaynak: https://www.mutluhamile.com/

You may also like

içerik nedir? yabancı dizi izle Viagra Fiyat 1xbet