Gündem

Akaryakıt istasyonunun duvarı çökmesi – Nejdet Sarıkaya

Ordu‘nun Çamaş ilçesinde bir akaryakıt istasyonunun duvarı yıkıldı.

İlçe merkezi girişinde yol kenarında bulunan istasyonun alt kısmındaki duvar, belirlenemeyen nedenle çöktü. Bunun üzerineyerine çok sayıda polis, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, belediye ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

Polis, istasyondaki gaz sızıntısı ve patlama riskine karşı yolu ulaşıma kapattı. Söz konusu güzergahı kullanan araçlar, farklı mahalle yollarına yönlendirildi.

Ekipler,amacıyla çevredeki evleri de boşalttırdı.

Gaz kaçağının kontrolü için Samsun’dan gelen bir gaz firmasının teknik ekibi, istasyonda çalışma başlattı.

Teknik ekip sorumlusu Nejdet Sarıkaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, çevrede güvenlik önlemi alındığını, kontrollü bir şekilde denetlemelerin devam ettiğini söyledi.

Mümkün olduğunca çevreye kimsenin yaklaştırılmaması gerektiğine dikkati çeken Sarıkaya, gün boyunca kontrollerin devam edeceğini, ertesi gün de müdahale yapmayı planladıklarını aktardı.

Sıradaki Haberi Oku  Sivasta 2 yaşındaki Turan evin penceresinden düşüp öldü

Sarıkaya, LPG tankının yakınında akaryakıt tankları olduğunuederek, “LPG’de teknik güvenlik önlemleri alındı, kontrollü bir şekilde tank çıkış vanaları kapatıldı, şu anda bir tehlike yoksahanın çökme ihtimaline karşı kontrolümüzü sabaha kadar devam ettireceğiz. Sabah çökme olayının durumuna göre müdahale etmeyi planlıyoruz.” dedi.

İstasyonda şu anda 36gaz olduğu bilgisini veren Sarıkaya, şunları kaydetti:

“363 bin 500 litre civarı yapar, bu kadarlık bir LPG var. Gaz sızıntısı şuiçin yok, zaten yer altı hattına bu çökme işlemi başlamadan önce, tamamen azot gazıyla süpürdük. Bu işleme süpürme işlemi diyoruz, yani temizledik. Yer altı hattında bir tehlike durumu tamamenaltına alındı. Yer altı hattında LPG hattında hiçbir tehlike yok. Tank da güvenli şekilde, yarın müdahale etmeyi planlıyoruz.”

Sıradaki Haberi Oku  Almanyada koronavirüs vaka sayısı 10 bini aştı

Sarıkaya, yolu güvenlik açısından 1-2 saat daha trafiğe kapatmayı planladıklarını belirterek, “Her ihtimale karşı, aslında çok tehlikeli biryokkayma ihtimaline karşılık güvenlik altına aldık, iki saat sonra açmayı planlıyoruz. İtfaiyeyi deamaçlı bekletiyoruz, polis arkadaşlarımız da yardımcı oluyorlar.” diye konuştu.

Kaynak: AA